Śladami rycerza-rozbójnika i z piernikiem w dłoni

Nowy rok i nowe wyzwania na karpackich szlakach.  A że warunki w górach nie zachęcają do wędrówek na ten weekend proponujemy atmosferę karpackich miasteczek. Czas na Biecz pełen legend i okoliczne zabytki.

W niespiesznej atmosferze wędrujemy ulicami miasta zwanego małym Krakowem lub polskim Carcassonne, którego układ przestrzenny pochodzi z czasów średniowiecza. Warto wyruszyć i obejrzeć pozostałości dawnych murów obronnych i 3 ocalałe baszty: Kowalską, Rzeźnicką i Radziecką. Obowiązkową pozycją jest biecki ratusz z wieżą, zaś po trudach wspinaczki po drewnianych schodach na górę nagrodą będzie piękny widok na dolinę Ropy, Beskid Niski i przyległe Pogórza Karpackie (pokryte śniegiem też wyglądają cudnie). Najlepiej o 12, kiedy to z wieży ratuszowej rozbrzmiewa biecki hejnał. Do tego architektura i zabytki tutejszych kościołów – zwróćcie uwagę na jedyny w Polsce i Europie pulpit muzyczny, jeden z trzech na świecie obrazów z otoczenia Michała Anioła i jeden z otoczenia El Greca - w których kościołach? Zwiedzajcie i sprawdźcie. Pasjonatom historii polecamy dodatkowo Muzeum Ziemi Bieckiej i ślady działań I wojny światowej na kilku cmentarzach wojennych.

Zachęcamy oczywiście do zanurzenia się w świat legend, jak zawsze jest w nich trochę prawdy m.in o rycerzu Beczu o skłonnościach rozbójniczych, który poświęcił bogactwo na stworzenie miasta i od niego wzięło swą nazwę; ta słynna o królowej Jadwidze i cudzie w szpitalu dla ubogich; o istniejącej tutaj podobno szkole katów ; a może poszukamy wejścia do podziemi, gdzie spoczywają śpiący rycerze - podobno niektórzy wiedzą gdzie rozsuwa się ziemia (kowale mają okazję się wzbogacić – popytajcie dlaczego).

W okolicach polecamy Binarową ( z kościołem z listy UNESCO) i Rożnowice. Oraz liczne „diabelskie” rezerwaty, o których pisaliśmy wcześniej: http://wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com/aktualnosc/67

Na koniec jako zachętę wyciągamy z katalogu produktów Marki Karpackiej piernik biecki. Pyszny. W sam raz na deser.

Zobaczcie sami: https://www.facebook.com/VisitCarpathia/posts/2310846582493315

Do Biecza ruszymy szlakiem niebieskim - pomocą niech będzie nasza strona i aplikacja mobilna: http://wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com/trasa/21

 

Zdjęcie: By Pabbloz - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16777151