Piąty numer newslettera projektu „wędrowanie bez plecaka” gotowy!

W kolejnym numerze ruszamy przez karpackie pogranicze szlakiem Nova Sedlica – Riaba Skała, wspinając się na bieszczadzkie szczyty, podziwiając piękno dzikiej przyrody, wędrując przez pierwotne lasy bukowe, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przez tereny Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” oraz tutejszych parków narodowych. Zasłuchani w ciszę  i spokój Bieszczad oddychamy świeżym i czystym powietrzem. Na naszej liście Kremenaros (nazywany również Krzemieńcem), Kamienna, Hrubki, Czerteż, Czoło i oczywiście Riaba Skała (znana również jako Rabia Skała). Zatrzymując się na chwilę na szczycie Kremenarosa macie okazję spełnić marzenie z dzieciństwa i być w trzech miejscach jednocześnie: w Polsce, Ukrainie i Słowacji, bowiem tu przebiegają granice państwowe.

Dla fanów zabytków i podróżowania śladami architektury proponujemy dziś zwiedzanie ruin XIV –wiecznego Zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Ta olbrzymia niegdyś budowla służyła jako typowy zamek obronny, wznosząc się na skale i górując nad okolicą. Uważni być może o zachodzie słońca zdołają dostrzec ducha karlicy Kasi wędrującej przez dziedziniec i wśród zamkowych murów.

Ponadto kilka porad dla podróżujących ze swoim czworonożnym przyjacielem. Urlop, bowiem nie oznacza, że musimy rozstać się z naszymi pupilami, a podróżowanie ze zwierzętami jest coraz bardziej popularne.

Oczywiście wracamy pamięcią do ciekawych wydarzeń w Euroregionie – tym razem karpackie klimaty na Festiwalu Wędrowca w Sanoku.

Nie zapominamy równie o pasjonatach podróży  w rytmie slow i kuchennych pyszności. Dziś powracamy pamięcią do zapomnianej często kultury łemkowskiej. Na naszych stołach lądują homiłki wykonane z twarogu. Dla zainteresowanych oczywiście receptura, więc zanurzcie się w dawne smaki i spróbujcie. Zachęcamy do czytania i próbowania.

Wszystkie artykuły dostępne są na stronie projektu:  http://wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com/aktualnosci . Zachęcamy gorąco przy okazji do zapisania się do newslettera dostępnego w 3 wersjach językowych.

W przypadku propozycji tematów, które chcielibyście Państwo poruszyć na łamach newslettera prosimy o kontakt na adres e-mail: sekretariat@karpacki.pl .